Skip to content Skip to footer

Pleksi, renkli ve renksiz çeşidi bulunan plastik cam. Saydam, mat, renkli, opak, buzlu veya çift renk olarak olabilir(Black and way). Kolay işlenebilen, kesilebilen delinebilen, hafif bir plastik yapısı vardır. Piyasada genellikle 1,5-2,5mm kalınlığında düz levhalar halinde bulunur. 90°c sıcaklıkta ya da 90°c – 115°c de etüvde ısıtılarak yumuşatılır. Böylece kalıplanarak istenilen biçim verilebilir. Camdan daha dayanıklı ve hafiftir. Tek dezavantajı termodinamik bir yapıda olduğundan yanmaya karşı dayanıklılığı daha azdır.

Pleksiglas'ın
Yapısı

  • Işık geçirgenliği yüksek ve darbelere karşı dayanıkdır.Pleksiglas’ın ışık geçirgenliği cama oranla %92’dir. Darbelere karşı dayanıklılığı ise camda 6 kat daha fazladır. Keskin kenarlı değildir. Yaralanmalara sebep olmaz. Isı geçirgenliği camdan %20 daha azdır.
  • (Döküm) Pleksiglas iklim şartlarına karşı dirençlidir.Opak, şeffaf ve floresan renklerde üretilir ve plastiklere oranla iklim şartlarına daha dirençlidir. Solmaz, kırılmaz. İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılır.
  • (Döküm) Pleksiglas bakır sertliğindedir.
  • (Döküm) Pleksiglas kalınlık oranı olarak iki cam arasına döküldüğü için kendi içinde kalınlık toleransına sahiptir. Yani 2.8mm olan bir plaka kesim yaptığınızda bazı noktalarda 2.7 gelebilir ya da 2.6mm gibi bu tamamıyla pleksinin fırında yoğunlaşırken kalıp içerisindeki durumu ile alakalıdır. Her noktada aynı gelmesi imkansıza yakındır. Ama bazı Markalar bu töleransı çok düşük oranlara kadar indirmeyi başarmıştır.
  • (Döküm) Pleksiglas’a istenen form rahatlıkla verilir. İstenen forma girmesi için Pleksi’ye 120°-150° C’e yeterlidir. Soğuduktan sonra verdiğiniz form sabit kalır.
  • (Çekme) Pleksiglas ise makinalarda insan eli değmeden belli oran hammaddeler koyularak üretilen kalınlık oranı sabit olan dökme pleksiye nazaran daha saydam ve parlaktır. Genelde kalınlık ölçüsü sabit olan kanal veya çerçevelere ya da büküm tekniği ile stand gibi yerlerde genelde tercih edilir.
  • Yapıştırma olan ürünlerde kullanılmaz yapıştığı noktada çatlak izleri oluşur buda görselde kötü gözükmeye sebeb olur. Genelde stand, föylük, koruma kapağı gibi yerlerde çok tercih edilir.
  • Pleksiglas ekstruder lavhalar gibi kesimde, şişirmede ve şekillendirmede problem çıkarmaz. Genleşme katsayısı, yoğunluk, yumuşama noktası, sertlik gibi teknik özellikleri standartlara uygun ve polimer sayısı yüksektir.
  • (Döküm) Pleksiglas, istenen her şekle rahatlıkla uygulanma imkânı verir.Pleksiglasların en büyük özelliği döküm levha olmasıdır. Pleksiglas kullanıcılarını imalat aşamasında zor durumda bırakmaz.